Rôzne

Čo som sa naučila od Manju Joisa na učiteľskom tréningu v Prahe

Ashtanga je v dnešnej dobe vnímaná ako veľmi náročná a striktná forma jogy a mnoho Ashtangistov sa stavia do roly elitných jogínov, ktorí ako jedny z mála sú oprávnení učiť iných ľudí. Prezentujú sa tými najnáročnejšie pozíciami na Facebooku a Instagrame a autorizáciou od Sharatha Joisa, vnuka Pattabhiho Joisa, ktorý po jeho smrti prevzal Ashtanga Yoga Institute v Mysore.

Mnohí sú presvedčení, že kto chce robiť jogu, musí stráviť každý deň hodinu na podložke a nedovolia sa posunúť v praxi tomu, kto nemá dokonale zvládnuté určité pozície. Títo ľudia akoby opomenuli starú generáciu učiteľov, ktorí ako prví cvičili priamo s Pattabhi Joisom a boli naraz učení prvú aj druhú sériu bez obmedzení, kedy pravidlá síce tiež existovali, ale boli na to, aby človeka usmernili, ale nie obmedzili a vzali mu chuť cvičiť s radosťou. Mediálny tlak takýchto ľudí je taký silný, že veľa krát ovplyvnil aj mňa a zasadil semienko pochybimg_3695-1nosti, či vôbec môžem učiť iných ľudí, ak sú pozície z prvej alebo druhej série, ktoré stále nedokážem dokonale zvládnuť. Ak sú dni, kedy sa jednoducho nepostavím na podložku, lebo to nestíham, som unavená, alebo chorá. Ak sa nie vždy správam ako jogín, lebo som v prvom rade človek.

Aj preto som veľmi rada, že som mohla stráviť týždeň s Manjuom, ktorý ako syn Pattabhiho Joisa stál pri zrode tohto fenoménu, ktorý cvičil jogu od svojho útleho detstva a pomáhal svojmu otcovi učiť a rozšíriť tento systém po celom svete. Lebo ak som aj nejaké zažité predstavy o tom, ako by to všetko malo vyzerať mala, tak po týždni s ním, sú dúfam už nenávratne preč.

 

Tu je pár bodov, ktoré vo mne naviac zarezonovali:

Joga vás musí baviť

Pokiaľ chcete robiť jogu pravidelne, nesmie to byť niečo do čoho sa budete nútiť. Ak sa cítite pod tlakom, či už si ho vytvárate samy, alebo na vás tlačí váš učiteľ, je to cesta do “jogového pekla”. Áno, cvičiť pravidelne, 6 dní v týždni okrem splnu a novu a “ženských dní” má svoje opodstatnenie a je úplne v poriadku, ak ho do bodky dodržiavate, ale rovnako v poriadku je, ak toto prafullsizerender-7vidlo občas porušíte. Ak máte deň, kedy sa na fyzickú prax necítite, tak necvičte. Joga nie sú len asány. Je to spôsob života, je o dychu, o otočení pozornosti dovnútra a to sa dá praktizovať kdekoľvek a kedykoľvek. Nájdite si, čo vás baví a venujte sa tomu, čo najviac. A budú dni, kedy budete cítiť, že potrebujete vydať zo seba čo najviac energie fyzickou praxou a možno iné, kedy sa viac povenujete svojej duši. A možno budete chcieť byť nejaké dni proste bad girl resp.boy:)) A to je ok tiež, hlavne zabudnite na pocit viny.

 

Joga je len jedna

Keď Pattabhi Jois hovoril o Ashtanga joge, referoval na 8 stupňov jogy, tak ako o nich napísal Patanjali vo svojom diele Yoga sutras približne pred 2000 rokmi. Nesnažil sa labelizovať fyzický prejav jogy, ktorú učil. Manju hovorí, že je to stále Hatha joga a aplikujú sa v nej presne tie isté princípy, o ktorých sa píše či už v spomínaných Yoga sutras alebo Hatha yoga pradipike.

Buď sám sebe učiteľomimg_3688-1

Nie je dôvod ostávať pri jednej pozícii a neposúvať sa na ďalšie, len preto, že ju neviete zvládnuť tak, ako to vidíte na obrázkoch iných, pokročilých jogínov. Sú pozície v druhej sérii, ktoré vám pomôžu zvládnuť pozície z prvej série. Rovnako to platí o tretej sérii. Ak máte chuť zakomponovať do svojej praxe pozície zo série, ktorú zatiaľ necvičíte, ale pomôžu vám vybudovať silu a ohybnosť, tak to urobte. Nespoliehajte sa vždy na názory ostatných, experimentujte, učte sa na vlastných skúsenostiach. Všetko, čo potrebujete vedieť nájdete sami v sebe, dovoľte si to objaviť.

14641950_1118895271533009_4215780470572006908_nManju veľa vecí vysvetľuje veľmi stručne, na otázky odpovedá mnoho krát nešpecificky, nechá vás domyslieť si odpovede. Toto bolo na jednej strane pre mňa veľmi mätúce, neuspokojivé pre myseľ, ktorá potrebuje dokonalú odpoveď na svoje otázky a hľadá ju všade, len nie v sebe. Na druhej strane sa to stalo ku koncu neskutočne oslobodzujúcim, bez potreby sa viac pýtať, ale naopak zažívať, skúšať, dôverovať svojim pocitom. Je skvelé nájsť učiteľa, ktorý vám nediktuje pravidlá, nedáva zaručené odpovede, ale inšpiruje vás hľadať vlastné. Za takými vždy rada pricestujem:)

Maya

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

10 − five =